Beyaz Dut Faydaları ve Beyaz Dut Reçeli

Beyaz Dut Faydaları ve Beyaz Dut Reçeli

BEYAZ DUT

İpekböceği sadece dut yaprağı yer ve o mükemmel kozasını bu sayede örer. Bu güzel kozadan o büyüleyici kelebek çıkar...
Dut ağaçları, ülkemizde ılıman ve sıcak iklimlerde bolca yetişir ve %100 organik bir besindir. Çünkü dut ve dut ağacına dadanan bir zararlı olmadığı için hiçbir ilaçlama gerektirmez. Bu nedenle de güvenle tüketilebilir. 
Taze olarak tüketildiği gibi, pestil, pekmez, reçel ve şurup gibi besinlerin ana maddesini de oluşturmaktadır. 

Karadut ve beyaz dut olarak iki çeşidi olan dut meyvesi birbirlerinden tat, aroma ve bileşenleri bakımından tamamen farklıdır. Özellikle beyaz dut Karadut’a göre oldukça faydalı olmakla birlikte yaprakları da besin olarak kullanılmaktadır. 

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?
- insanın kendi bünyesinde üretemediği, sadece gıdalardan alabildiği yağ asitleri içerdiği için çok da faydalıdır.
-Süper besindir. Gluten içermez.
- Tam bir lif kaynağıdır.
- İçerisinde bulundurduğu çözünürlük sayesinde kan şekerini kontrol altına alarak kolesterol seviyesini azaltır.
- Beyaz dut çözünür lifin yanı sıra çözünmez lif de barındırır çözünmez lif sayesinde sindirim sisteminiz güçlenmektedir.
- Günlük bir porsiyon beyaz dut tüketerek lif ihtiyacınızın yüzde 20'sini karşılayabilirsiniz.
- Beyaz dut tam bir antioksidan kaynağıdır.
- Dut meyvesinin ağrıyı azaltıcı özelliği bulunmaktadır.
- Beyaz dut anti-aging kaynağı olduğu için yapılan araştırmalar sonucu yaşlanmayı engellediği bilinmektedir.
- Beyaz dut meyvesinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara yakalanmamanızı sağlar.
- Beyaz dut yaprağı da meyvesi kadar faydalıdır. Beyaz dut yaprağını kaynatıp içen kişiler vücutlarında ki ödem atabilirler.

Neye İyi Gelir?
Beyaz dut kolesterol yüksekliği olan hastalara iyi gelmektedir. Kanda ki zararlı maddelerin vucuttan atılmasını sağlayan beyaz dut kolestrolü yüksek olan kişilerin kolesterol seviyesini dengede tutar. Bunun dışında sindirim problemi yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmesi gereken bir meyvedir. Düzenli olarak tüketildiği taktirde hazımsızlığı önler ve sindirimi kolaylaştırır.

Beyaz Dutun Az Bilinen Faydaları
Beyaz dut meyvesinin faydaları birçok kişi tarafından bilinmektedir. Fakat bu meyvenin az bilinen faydaları da vardır. Beyaz dut meyvesinin az bilinen faydalarından bir tanesi mide rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Midede oluşan ülser Reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Özellikle de ülser gibi mide yaralarının oluşturduğu ağrıları dindirmek için düzenli olarak dut meyvesi tüketmek gerekir. Dutun az bilinen bir diğer faydası ise eklem ağrılarına iyi gelmesidir.

Dut meyvesi içinde barındırdığı birçok vitamin ve mineral sayesinde vücuttaki eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiği takdirde kireçleme gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Beyaz dut meyvesinin bilinmeyen bir özelliği de kalp sağlığına olan faydasıdır. Kalp damarları tıkalı olan kişilerin veya başka bir Kalp rahatsızlığı olan kişilerin beyaz dut meyvesi tüketmesi tavsiye edilir. Kan sulandırıcı etkisi sayesinde damar tıkanmasının önüne geçer ve tıkalı damarları açar.

Diyabet Hastalarında Dut Tüketimi
Beyaz dut tüketiminin herhangi bir zararı veya olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat beyaz dut şeker hastaları için zararlıdır. Şeker oranının yüksek olması yüzünden diyabet hastalarının dut tüketmesi doğru değildir. Şeker hastası olmasına rağmen tüketen kişiler şeker seviyelerinin yükselmemesi için dutun yanında badem ceviz süt veya yoğurt tüketebilirler.

Beyaz Dut Tüketmek
Dut meyvesi yaz aylarında yetiştiği için taze olarak tüketilebilmektedir. Bunun dışında bu meyveyi kışın da tüketmek isteyen kişiler kurutma yoluyla da saklayabilirler. Yaz meyvesi olan duttan pestil ve bizim de yaptığımız gibi pekmez de yapılabilir.

Beyaz Dut Pekmezi Faydaları
Doğru muhafaza edildiği zaman dut meyvesinden yapılan pekmezler uzun süre tüketilebilir. Örneğin kış aylarında hastalıktan korunmak amacıyla şerbet olarak suya katıp tüketebilirsiniz. Böylece hem doyurucu bir etkiye sahip olmakta hem de sizi hastalıklara karşı korumaktadır.
Kansızlık sorunu yaşayanlar da düzenli olarak beyaz dut pekmezini veya şerbetini tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. 

Hamilelikte Beyaz Dut Tüketimi
Beyaz dutu hamilelik döneminde tüketen kadınlar kaybettikleri vitamin ve minerale fazlasıyla geri kazanırlar. Hamilelik döneminde yenen dut bebeğe de fayda sağlamaktadır. Doğumdan sonra da tüketilen beyaz dut anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Emzirme dönemi boyunca beyaz dut meyvesi tüketen kişilerin sütünde ki vitamin oranı artar.

Etiketler: dut,beyaz dut, dut reçeli
Temmuz 06, 2021
Listeye dön