• Şubat 22, 2021 blog

  Sarı Kantaron, yaz aylarında toplanan doğanın armağanı harika şifaları olan bitkilerden birisidir. Orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde de kullanılan sarı kantaron, sakinleştirir ve stresi azaltır. Yağı da çok faydalı olan bu bitkinin yağı egzama ve benzeri cilt sorunlarında ve hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır.

  Şifalı Ürünler
 • Şubat 15, 2021 blog

  Çoğumuz kendimize ait bahçemizde, tarlamızda ya da arka balkonumuzda bir şeyler ekip biçiyor, üretiyoruz. Foraging’i bundan ayıran şey ise doğanın kendiliğinden sunduklarıyla gerçekleştirmek. Arayıcılık, Toplayıcılık anlamına gelen Foraging doğanın bize sunduğu yenilebilir türleri doğadan toplamaktır.

  Şifalı Ürünler
 • Şubat 08, 2021 blog

  Pirinç, buğdaygiller (Poaceae) familyasına ait olan mısır ve buğday sonrasında en yüksek ekime sahip otsu bir bitkidir. Pirinç suda yetişmekte olan tek tahıldır ve besin içeriği bakımından yüksektir. Nerdeyse tüm çeşitlerinde protein, fosfor, karbonhidrat, demir, B1, B2 vitaminleri ve kalsiyum içermektedir. 

  Şifalı Ürünler
 • Şubat 02, 2021 blog

  İksirli Çiftlik ailesi olarak sizlere çok güzel bir haberimiz var. 
  Şubat sonunda İstanbul Reşitpaşa’da yeni şubemizi açıyoruz ve yeni dükkânımıza sizleri de bekliyoruz. 
   

  Şifalı Ürünler
 • Ocak 26, 2021

  Sömestr geldi, tatil planları yapıldı. İksir Ailesi olarak bizler de evde kalan ailelerimiz için çocukları ile birlikte yapabileceği, yaparken eğlenebileceği ve güzel vakit geçirebileceği sağlıklı bir kurabiye tarifi paylaşmak istedik. 
  Hadi tarife geçelim 

  Şifalı Ürünler
 • Ocak 13, 2021

  Şifalı bitkiler içinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan mürver çiçeği, son yılların en gözde bitkilerindendir. Ülkemizde birçok farklı isimle tanınan bitki, hanımeligiller familyasından gelen, taneli, şifalı ve hoş görünümlüdür.

  Şifalı Ürünler
 • Ocak 13, 2021 blog

  Siyez buğdayı yörelere ve kültürel farklılıklara göre hem gıda hem de hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Siyez buğdayı Kastamonu İlinde yaklaşık 8000 dekar alanda yetiştirilmekte; ancak çoğu hayvan yemi olarak kullanılmakta, kalan kısmı ise bulgura ve farklı ürünlere işlenerek tüketilmektedir.

  Şifalı Ürünler
 • Ocak 13, 2021 blog

  Mantar Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yetişse de değeri pek bilinmeyen bir gıdadır. Özellikle yabani mantarların kullanımı günümüzde hala çok kısıtlıdır. Bunun sebeplerinden biri orman mantarlarının bilinçsiz tüketiminin insan sağlığı için tehlikeleri, bir diğeri de yabani mantarların sadece bulunduğu bölge pazarlarında kalmasıdır. Çünkü taze mantar hemen bozulan bir üründür. Fakat farklı yöntemler ile yıl boyunca kullanmak elbet mümkün. 

  Şifalı Ürünler
 • Ocak 13, 2021 blog

  Genellikle sirkenin sadece salatalarda, turşularda, salçalarda, gıda maddelerinde kullanıldığı sanılır. Hâlbuki tarihe bakıldığında sirkenin asırlar boyu tıbbın hizmetinde olduğu görülür. Milattan yaklaşık 400 yıl önce Hipokrat'ın hastalarına sirkeyi ilaç olarak tavsiye ettiği biliniyor. Sonraları doktorlar sirkeyi nefes açıcı olarak akciğer rahatsızlıklarında, cilt hastalıklarında, incinme ve burkulmalarda, ateş düşürmede ve iç kanamaların tedavilerinde yaygın olarak kullanmışlardır.

  Şifalı Ürünler
 • Aralık 26, 2018 blog

  Hemen herkesin yeni nesil hakkındaki en bilindik gözlemi: “Şimdiki çocuklar sokaklarda oynamıyor, sokaklarda oynamak bir yana okuldan, özel derslerden boş zamanları bile yok.“ Çocuklarımızın bu durumuna üzülüyoruz ama değiştiremiyoruz.  Peki, çocuklarımız tam olarak neden mahrum kalıyorlar?

  çocuklar için çiftlik yaşamı
 • Aralık 04, 2018

  Sağlıklı, dengeli ve bedenimize uygun beslenme konusunda artık hepimiz daha dikkatliyiz. Bu konunun yoğun bir şekilde herkesin gündemine girmiş olması hızla bozulan gıda sektörünün ve ülke olarak sağlıklı tarım ürünleri üretemememizin doğal bir sonucu. Herkesin yavaş yavaş fark ettiği bir gerçekle yüzleşiyoruz: Beslenmemize özel bir önem göstermez ve doğru gıdaları sürdürülebilir bir şekilde tüketmezsek sağlımızı kaybedeceğiz.

   

  Diyet, sağlıklı beslenme, kış beslenmesi
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Sarı kantaron'un kullanımını, yağ yapımını ve faydalarını anlatıyoruz.

  sarı kantaron, kantaron, kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu, yara otu, kuzu kıran, mayasıl, kılıç otu
 • Ağustos 28, 2018 blog

  İçinde sadece sonbahar mevsiminde olgun meyvelerinin toplandığı organik kızılcık ve organik tam buğday unu olan İksirli Çiftlik tarhanası...

  organik kızılcık tarhanası, tarhananın faydaları, tarhana tarifi
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Siyez buğdayının faydaları saymakla bitmiyor.
  Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü

  siyez nedir, siyez buğdayı, kabılca, presidium ürün, doğal beslenme, sağlık, buğday, kastamonu, genetiğiyle oynanmamış, ihsangazi, siyez unlu ekşi mayalı ekmek, ekşi maya, siyez unlu ekmek, sağlıklı beslenme
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Anadolu’nun eskimeyen, yoğun ve tatlı şurubu pekmezin, evlerimizde yeri bir başkadır. Pekmezin faydalarını bilirseniz, kendinizi mevsim geçişlerinde yaşanan soğuk algınlığı gibi...

  çördük pekmezi, ahlat pekmezi, ahlat, yaban armudu, üzüm pekmezi, pekmezin faydaları, kahvaltılık ürünler, doğal beslenme, doğal gıdalar, istanbul doğal gıda satışı, doğal ürün, pekmez yapımı
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Sadece Kastamonu yöresinde yetiştirilen çok özel bir meyve Üryani Eriği. Hatta o kadar özel ki ömrü uzattığına bile inanılıyor.

  üryani eriğinin faydaları, üryani eriği pestili, üryani eriği, erik kompostosu yapımı, doğal ürün
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Bu güzel renkleri kışın da sofranızdan eksik etmek istemiyorsanız, sevdiğiniz meyvelerin reçellerini İksirli Çiftlik satış sitesinden sofralarınıza getirebilirsiniz.

  vişne reçeli, vişne reçeli tarifi, reçel yapımı, vişne, gül reçeli, gül reçeli tarifi, gül reçeli yapımı, dutun faydaları, kuru dut, dut pekmezi, dut reçeli, doğal beslenmenin faydaları, doğal gıda
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Doğanın uçsuz bucaksız yeşilinin üstünde ve gökyüzünün uçsuz bucaksız mavisinin altında yetişen eşsiz lezzetteki doğal ürünleri ile meşhurdur Kastamonu, Daday.

  doğal ürün, sağlıklı beslenme, kastamonu yemekleri, köy tavuğu, daday ibisi, şekersiz ürünler, kızılcık tarhanası, kiren, üryani, siyez, siyez buğdayı, siyez unlu ürünler, siyez unu, siyez unlu erişte
 • Ağustos 28, 2018

  Kızılcık meyvesi, Ağustos ve Eylül aylarının gözbebeğidir. Genellikle Karadeniz kıyılarını seven kızılcık meyvesinin tadı ekşi ve mayhoştur.

  kızılcık, kiren, kiren meyvesi, kızılcığın faydaları, kirenin faydaları, kızılcık ekşisi, kızılcık marmelatı, kiren ekşisi, kiren sosu, kızılcık meyvesinin yararları, kızılcık tarhanası
 • Ağustos 28, 2018 blog

  Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilen siyez en doğal buğday türüdür. Siyez nedir ve nasıl kullanılır detaylı bilgi yazımızda.

  siyez bulguru, siyez bulguru nedir, siyez bulguru nasıl kullanılır, kabılca bulguru, ihsangazi siyez, siyezin faydaları, doğal ürünler, kastamonu bulgur, siyez buğdayı, kastamonu siyez, siyez buğdayı unu